Passo Gavia

🇮🇹 Passo Gavia: krásné sedlo pro motorkáře

Cestou z Livigna na Lago di Garda jsme chtěli projet další z vyhlášených severoitalských průsmyků: Passo Gavia (Gavia Pass, 2652 m.n.m) spojující dvě známá lyžařská centra: Ponte di Legno se Santa Caterina a Bormiem. V zimě však tato cesta využívána není. leží tu hromady sněhu a ukažte mi toho blázna, který by s uhrňačem tu bílou spoušť likvidoval, a řidiče, který by se po úzké namrzlé cestě bez svodidel spustil. Kdepak, toto je výhradně letní cíl. Někdy sem zavítá slavný cyklistický závod Giro.

Santa Caterina

 Do sedla se začínáme škrábat ze Santa Cateriny několika serpentýnami s rozumnou šířkou cesty, avšak nevalným povrchem. Nebe nad námi se zatáhlo a spustil se podzimní deštík, který nás donutí natáhnout střechu a tím nás připraví o polovinu výhledů. Padající mraky se tu a tam rozestoupí, aby nám ukázaly scenérie okolo cesty. A že je na co koukat! Překvapí zde o samotě stojící kostelík, za hezkého počasí lze jistě podniknout kratší procházku na nedaleké kopce.

Passo Gavia Passo Gavia

Passo Gavia Passo Gavia

Nahoře u památníku potkáváme řadu motorkářů a projíždí i jedno řádně nasrané bílé Evo, i na vlhké silnici to kočíruje neuvěřitelně jistě a za hřmotného prskání mizí za horizontem. S naším rozvážným tempem pokračujeme dále, čeká nás ještě dlouhá cesta.

Passo Gavia

Passo Gavia

Passo Gavia

Passo Gavia

Cestu dolů šperkuje tunel, ve kterém vinou mlhy vidíme sotva na pár metrů. Jak se zde asi cítí cyklisté, kteří neochvějně stoupají vzhůru? Bohužel nám mlha skrývá zajímavé serpentýni pod námi. Silnice dolů je velmi úzká, se spoustou slepých zatáček, do kterých se nevyplácí zvláště autem vrhat rychlostí vyšší než chůze. Vracečky jsou úzké a překvapit se mohou i dva motorkáři, natož dvě auta. I nás překvapí jedna řádně nas*aná lancia: my stojíme na místě ale řidič se proti nám vrhá stále stejnou rychlostí, jakoby nás neviděl…

Passo Gavia Passo Gavia Passo Gavia

Povrch byl na podzim 2016 dost nekvalitní směrem nahoru, cesta dolů (do Ponte di Legno) byl povrch velmi kvalitní. Passo Gavia je spíše ideálním sedýlkem pro motorkáře na adventurkách, nežli pro petrolheady. Zkrátka – zažít ano, ale osobně se vracet již nemusím.

Aktualizace: jak si můžete přečíst v jiném reportu, náhoda tomu chtěla a na Gavii jsme museli zavítat podruhé. Tentokrát s lepším počasím a vše najednou začalo dávat trochu větší smysl 🤟 😂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.