Nockalmstrasse

🇦🇹 Nockalmstraße: víme, jak si jej užít co nejvíc!

Silnici Nockalmstraße, Rakousko najdete v itineráři nejednoho začínajícího motorkáře či petrolheada, a má to svůj důvod: je relativně blízko a lze ji zapojit do trasy na Grossglockner či do italských dolomit. Většina jej ale jezdí tím směrem, který se nabízí jako první. A jsme přesvědčeni, že je to směr špatný.

Mapa: Google Maps
Zpoplatněný vjezd: ano (oficiální web s ceníkem)

Při koukání do mapy a plánování trasy se totiž jako nejrozumnější nabízí cesta z města Thomatal do Innerkrems a pak stoupání směr Nockalmstraße, sjezd do Reichenau s pokračováním směr západ. Někteří dokonce pro ušetřený kilometr sjedou hned pod vrcholem na město Leoben. Všechno špatně! Především – výjezd Thomatal – Innerkrems je poměrně nudný, po úzké cestě plné přejezdů pro krávy, vyhýbat se musíte do škarpy. Stoupání serpentynami za Innerkrems je zábavné, ale velmi krátké. Víme, o čem mluvíme, takto jsme to jeli loni.

Letos jsme se řídili heslem jednoho kamaráda „nepojedu dvakrát stejnou cestu“ a zvolili jsme odlišnou trasu: již ve městě Predlitz jsme se dali na jih silnicí 95 a zažili – po dlouhé a nudné cestě dálnicí S6 – pravou řidičskou nirvánu: cesta okolo řeky střídající pomalé a rychlé zatáčky, přitom s rozumným povrchem a štědrou šíří – a především s nulovým provozem, a to i ve všední den odpoledne.

 Nockalmstrasse

Důvod je prostý: místní nemají proč tuto cestu absolvovat. Smysl dává až v zimě, neboť se tudy jezdí na Turracher See, do lyžařského střediska. Vy si to nyní lupnete jako bonbónek, abyste své brzdy otestovali na prudkém padáku k původnímu konci silnice Nockalmstrasse.

 Nockalmstrasse

Takže prudká doprava a jdeme stoupat. Najednou zjistíte, že to nejkrásnější se děje právě v tomhle úseku Nockalmstraße. Rychlý výjezd střídá pár vraceček, epesní výhledy a nulová doprava právě v tomhle směru.

 Nockalmstrasse

 Nockalmstrasse

 Nockalmstrasse

Podle ročního období nahoře potkáte více či méně vozů. Při první srpnové návštěvě a hezkém počasí byl vrchol v obležení, při druhé, půli-zářijové jsme zde byli takřka sami. Ale bylo to i méně příznivým počasím.

 Nockalmstrasse

Akce fotič – kochač – kafíč a může se zpět. Máte dvě volby: buď budete pokračovat do Innerkrems a pak na západ, nebo se otočíte zpět a vrátíte se na rozcestí, a odsud do města Leoben. My volili první trasu a nutno říci, že silnice z Innerkrems do Kremsbrücke je neuvěřitelná, hravá, prostě jako všechny silnice vinoucí se okolo řeky. Mrkněte, povrch je luxusní:

 Nockalmstrasse

Zároveň nás ale nenechává klidnými ani ona silnice Leobengraben z vrcholu na Leoben – napište nám do diskuse, kdo jste ji jeli. Dle mapy se také line okolo řeky a hlavně v sezónu a letní dny by měla být méně frekventovaná, než severnější verze. Příště si ji při návštěvě Nockalmu rozhodně dáme.

 Nockalmstrasse

Na každý pád – Nockalmstrasse rozhodně stojí na návštěvu a projetí, a pokud se chystáte na Gross, určitě ji zařaďte do itineráře. Obojí se dá stihnout během jednoho dne. Pokud vám to čas jen trošku dovolí, užijte si investované vjezdné a dejte si to tam a zpět několikrát. Jde o fantastický kus špagety.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.