Albulapass

🇨🇭Albulapass: skrytý, o to chutnější poklad

Vyhlášené silnice typu Stelvio či Grossglockner vás nepřekvapí. Nejlepší bývají ty nejméně zřejmé, skryté, jakoby mimochodné a náhodné, přesně jako je Albulapass.

Délka: 35 km
Cena za průjezd: zdarma
Tahle sotva označená, vysokohorská silnice se klikatí mezi městy Albula a La Punt-Chamues-ch, ve Švýcarsku. Leží nedaleko Livigna, nejen lyžařského a bajkerského ráje, ale i ráje motoristického, neboť zde díky bezcelní zóně natankujete o zhruba 10 % levněji, než u nás. Všude okolo, tedy v Itálii a Švajcu, natankujete asi o polovinu dráž, než u nás, takže plnou, a vyrážíme!

Albulapass lze projet jako součást našeho Epic okruhu sedmi sedly okolo Livigna, obecně se nahází na trase Davos – St. Moritz. Pokud ale budete slepě věřit navigaci, ta vás povede po silnici č. 3, která sice není špatná, ve srovnání s naší trasou neobstojí: je více frekventovaná, vede spíše údolím a hlavně jsou na ní dva dlouhé tunely. Nic, co chcete jako motorkář či topless driver zažít.

Albulapassstrasse

Stoupání z města Albula začíná klikatou, krásnou cestou, chvíli dokonce neuvěřitelně zakutanou přímo do skalního masivu. Svou porci nezapomenutelnosti a výjimečnosti přináší i pozorování železnice, a to nejen okolo sebe, ale i na mapě. Zjistíte, v jakých smyčkách a zákrutách se zde protkává nesnadným terénem. Postavit zde silnici? Fantastické. Protkat tudy železnici? Neuvěřitelné. Za zastávku, kávu a krátké pokochání stojí městečko zhruba na půli cesty – Bergün (Bravuogn).

Albulapassstrasse

Za ním začíná krásné technické stoupání na náhorní plošinu. A právě ta je tím příslovečným zlatým hřebem: něco je klikatit se okolo řeky v údolí, něco je stoupat serpentýnami strmě nahoru, ale něco zcela jiného je projíždět náhorní plošinou v širokém, rozeklaném údolí mezi ohromnými horami… nezapomenutelný a úžasný zážitek.

Albulapass

Nebudete-li mít vyloženě smůlu, cestou nahoru vás nebude nic zdržovat, provoz je zde minimální. Díky vhodné objížďce zde pojedou jen ti, kterým jde o zážitek z jízdy, nikoliv Pepíci vracející se z odpolední šichty. Povrch cesty se různí, po většinu času je však příjemný a kvalitní, byť v září zde můžete potkat několik rozkutaných úseků.

Albulapassstrasse

Budete-li mít možnost tudy projet, a této možnosti nevyužijete, jste mrtvej Homolka. Takových cest zkrátka v Alpách ani italských Dolomitech mnoho není…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.